2020-2021 Club Teams

Co-Coach: Stephanie Wyatt

Co-Coach: Erin Maynard

Halleigh Ray Harris

Arden Leedy

Cera McElrath

Madison Palmer

Baylie Robson

Blair Smith

Mykenzie Tiller

Sofia Vivas

Emma Wilson

Faith Wilson

Lauren Zvoch

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the club director

  • Dec 12-13, FL Holiday Challenge (Daytona Beach, FL)
  • Jan 17-18, JJVA Tropical Ice USA Challenge (Jacksonville, FL)
  • Jan 23-25, Florida Girls’ 18’s Qualifier (Orlando, FL)
  • Feb 13-14,  18 Qualifer (Orlando, FL)
  • Feb 19-21, Mizuno Beast of the Southeast (Atlanta, GA)
  • Mar 27-28, First Coast Invitational Festival (Jacksonville, FL)
  • Apr 2-4, Big South Qualifier (Atlanta, GA)
  • Apr 23-25, USAV Junior 18 Nationals (Columbus, OH – if qualify)

Head Coach: Erin Maynard

Assistant Coach: Anthony Dacanay

Rachel Couch

Josie Huene

Trinity Johnson

Kira Josephs

Jessica Lu

Jaydyn Mosley

Izzy Rosado

Christina Sarrantos

Mia Sims

Taylor Stefanson

Jaida Wilburn

Ashleigh Williams

 

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the club director

  • Dec. 19, JJVA Preseason Roundup (Jacksonville, FL)
  • Jan. 9-10, New Year’s Classic (Clearwater, FL)
  • Feb. 27-28, Molten Pre-Qualifier (Tampa, FL)
  • Mar. 6-8,  Sunshine National Qualifier (Orlando, FL)
  • Mar. 27-28, First Coast Invitational Festival (Jacksonville, FL)
  • Apr. 9-11, Florida ASICS Regional Qualifier (Orlando, FL)
  • May 22-23, FC Power Championships (Daytona Beach, FL)
  • June 5-6, Road to Nationals (Jacksonville, FL)
  • June (TBD), AAU National Championships (Orlando, FL)
  • July (TBD), USAV Girls’ Junior National Championships (if qualify) (TBD)

Gekiyah Maxwell

Savannah Bailey

Jenna Pearson

Anna Grace Bennet

Harley Swilley

Abbie Bourdage

Holley Beach

Shelby Adams

Hannah Langford

Jessica Williams

Macy Armstrong

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the club director

  • Jan. 23-24, JJVA Tropical Ice Club Challenge (Jacksonville, FL)
  • Feb. 6-7, JJVA JAX Jam (Jacksonville, FL)
  • Feb. 20,  Power League Tournament (TBD)
  • Mar. 20,  Power League Tournament (TBD)
  • Mar. 27-28, JJVA First Coast Invitational Tournament (Jacksonville, FL)
  • Apr. 24, Power League Tournament (TBD)
  • May 1-2, Solar Explosion (Tavares, FL)

Head Coach: Sarah Lobo

Assistant Coach: Taylor Leander

Jordan Czaplewski

Allie Canto

Hailey McLaughlin

Maggie Whistler

Katie White

Emmy Rowland

Kori Giese

Ava Dunn

Ellie Guin

Andi Eggleston

Emilia Scurlock

Brinda De Angelis

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the club director

  • Dec. 12-13, FL Holiday Challenge (Daytona Beach, FL)
  • Jan. 9-10, New Year’s Classic (Clearwater, FL)
  • Feb. 27-28, Molten Pre-Qualifier (Tampa, FL)
  • Mar. 6-8,  Sunshine National Qualifier (Orlando, FL)
  • Mar. 27-28, First Coast Invitational Festival (Jacksonville, FL)
  • Apr. 9-11, Florida ASICS Regional Qualifier (Orlando, FL)
  • May 22-23, FC Power Championships (Daytona Beach, FL)
  • June 5-6, Road to Nationals (Jacksonville, FL)
  • June (TBD), AAU National Championships (Orlando, FL)
  • July (TBD), USAV Girls’ Junior National Championships (if qualify) (TBD)

Head Coach: Andre Medina

Assistant Coach: Sarah Lobo/Stephanie Wyatt

Natasha Kidd

Marry Massias

Avery Sandlin

Riley Murray

Sophie Thompson

Kamdyn Swilley

Abby Vaillancourt

Eleanor Whisler

Rylee White

Annabell Zachritz

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the club director

  • Dec. 12-13, FL Holiday Challenge (Daytona Beach, FL)
  • Jan. 9-10, New Year’s Classic (Clearwater, FL)
  • Feb. 27-28, Molten Pre-Qualifier (Tampa, FL)
  • Mar. 6-8, Sunshine National Qualifier (Orlando, FL)
  • Apr. 2-4,  Big South Qualifier (Atlanta, GA)
  • Apr. 9-11, Florida ASICS Regional Qualifier (Orlando, FL)
  • May 22-23, FC Power Championships (Daytona Beach, FL)
  • June 5-6, Road to Nationals (Jacksonville, FL)
  • June (TBD), AAU National Championships (Orlando, FL)
  • July (TBD), USAV Girls’ Junior National Championships (if qualify) (TBD)

Head Coach:  Rachel Meyers

Assistant Coach: Rachel Williams

Kierra Hall

McKenzie Moses

Lorelai Crehore

Emma Stanley

Ellie Chapman

Gracie Eberst

Chloe Wingenbach

Kara Rowley

Joanna Williams

Julia Stacy

Chloe Min

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the club director

  • Jan. 23-24, JJVA Tropical Ice Club Challenge (Jacksonville, FL)
  • Feb. 6-7, JJVA JAX Jam (Jacksonville, FL)
  • Feb. 20, Power League Tournament (TBD)
  • Mar. 20, Power League Tournament (TBD)
  • Mar. 27-28, JJVA First Coast Invitational Tournament (Jacksonville, FL)
  • Apr. 24, Power League Tournament (TBD)
  • May 1-2, Solar Explosion (Tavares, FL)

Head Coach: Stephanie Wyatt

Assistant Coach: Ruben Perez

Sophie Huene

Haley Janes

Ella Schneider

Skyler Perez

Brooke Findley

Callie Kieszek

Ari Howard

Kylee Kaster

Gabi Rosado

Rowan Kage

Kara Gibson

Kaitlyn Lee

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the director

  • Dec. 12-13, FL Holiday Challenge (Daytona Beach, FL)
  • Jan. 9-10, New Year’s Classic (Clearwater, FL)
  • Feb. 27-28, Molten Pre-Qualifier (Tampa, FL)
  • Mar. 6-8, Sunshine National Qualifier (Orlando, FL)
  • Apr. 2-4,  Big South Qualifier (Atlanta, GA)
  • Apr. 9-11, Florida ASICS Regional Qualifier (Orlando, FL)
  • May 22-23, FC Power Championships (Daytona Beach, FL)
  • June 5-6, Road to Nationals (Jacksonville, FL)
  • June (TBD), AAU National Championships (Orlando, FL)
  • July (TBD), USAV Girls’ Junior National Championships (if qualify) (TBD)

Head Coach: Kedron Burt

Assistant Coach: Ilex Wass de Czege

Abby Van Rysdam

Malia Bukata

Victoria Trucco

Allie Dey

Amara Hochman

Eden Ferriar

Valentina Ramos-Perez

Ava Hoover

Adley Schroeder

Bettina Soucy

Neko Nappy

Audrey Whisler

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the director

  • Jan. 23-24, JJVA Tropical Ice Club Challenge (Jacksonville, FL)
  • Feb. 6-7, JJVA JAX Jam (Jacksonville, FL)
  • Feb. 20, Power League Tournament (TBD)
  • Mar. 20, Power League Tournament (TBD)
  • Mar. 27-28, JJVA First Coast Invitational Tournament (Jacksonville, FL)
  • Apr. 24, Power League Tournament (TBD)
  • May 1-2, Solar Explosion (Tavares, FL)

Head Coach: Darrell Card

Assistant Coach: Kevin Lingis

Charlotte Judge

Delaney DeRemer

Sophia Lingis

Peyton Nappo

Alden Tulli

Jordyn Barnard

Avery Oyenarte

Avery Hayse

Lainey Eberst

Emerson Swilley

Hailey Schoster

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the director

  • Dec. 12-13, FL Holiday Challenge (Daytona Beach, FL)
  • Jan. 9-10, New Year’s Classic (Clearwater, FL)
  • Feb. 27-28, Molten Pre-Qualifier (Tampa, FL)
  • Mar. 6-8, Sunshine National Qualifier (Orlando, FL)
  • Mar. 27-28, JJVA First Coast Invitational (Jacksonville, FL)
  • Apr. 9-11, Florida ASICS Regional Qualifier (Orlando, FL)
  • May 22-23, FC Power Championships (Daytona Beach, FL)
  • June 5-6, Road to Nationals (Jacksonville, FL)
  • June (TBD), AAU National Championships (Orlando, FL)
  • July (TBD), USAV Girls’ Junior National Championships (if qualify) (TBD)

Head Coach: Anthony Dacanay

Assistant Coach: Brooke Verschage

Georgia Smith

Kendylle Bishop

Siena Scorpio

Noelle Priebe

Nataly Priebe

Kinsley Harvey

Joselyn Almeida

Reese Trosper

Katie Burklew

Lillian McGinley

Jaylee Fugate

Phoebe Verschage

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the director

  • Jan. 23-24, JJVA Tropical Ice Club Challenge (Jacksonville, FL)
  • Feb. 6-7, JJVA JAX Jam (Jacksonville, FL)
  • Feb. 20, Power League Tournament (TBD)
  • Mar. 20, Power League Tournament (TBD)
  • Mar. 27-28, JJVA First Coast Invitational Tournament (Jacksonville, FL)
  • Apr. 24, Power League Tournament (TBD)
  • May 1-2, Solar Explosion (Tavares, FL)

Head Coach: Laura Vaillancourt

Assistant Coach: Camilla Silva

Lily Vaillancourt

Kenslee Zimmerman

Aubrey Waters

Julia Almond

Sofia Ferreira

Emma Craine

Johanne Schentrup

Morgan Alston

Isabelle Gough

Kiana Wilburn

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the director

  • Jan. 9, Play United (TBD)
  • Feb. 20, Play United (TBD)
  • Feb. 27-28, Molten Pre-Qualifier (Tampa, FL)
  • March 6-7, Disney Classic (Orlando, FL)
  • March 20, Play United (TBD)
  • April 24, Play United Championships (TBD)
  • May 1-2, Solar Explosion (Tavares, FL)

Co-Coach: Lauren Furno

Co-Coach: Ana Gammons

Payton O’Sullivan

Nicole Trucco

Kaitlin Allen

Taylor Greene

June Posner

Addi Hutcherson

Gracyn Dudley

Carly Meyers

Bryanna Silva

2020-2021 Schedule – Changes may be made at the discretion of the director

  • Jan. 9, Play United (TBD)
  • Feb. 20, Play United (TBD)
  • March 6-7, Disney Classic (Orlando, FL)
  • March 20, Play United (TBD)
  • April 24, Play United Championships (TBD)

Congratulations to all Athletes that accepted a roster position for the 2020-21 Vision Volleyball Club Season!
Please use the link below to place your deposit within the next 24 hours and secure your position.

https://visionvolleyballgainesville.sportngin.com/register/form/351167255

Learn more about club volleyball

We are a member club of the Florida Region of USA Volleyball. As a player you may stop any unwanted contact from a club representative simply by asking (either verbally or in writing) that all contact cease. Any player believing a club representative of any Florida Region Volleyball club has been intimidating, harassing, or acted inappropriately in any manner of contact or recruiting should contact the Florida Region office at (352) 742-0080